Altın Fiyatları Kırılmanın Eşiğinde: Artık Bu Dipler Masada!

Altın fiyatları, ABD dolarının güçlenmesiyle düştü. Sarı metal baskı altında kalmaya devam ederek düşüş eğilimini sürdürüyor. Ayrıca, 50 günlük hareketli ortalamasının altında işlem görerek orta vadeli zayıflık gösteriyor. Federal Reserve’in Haziran ayı toplantısı Salı günü başlayacak. Ekonomik projeksiyonlar devam eden enflasyon nedeniyle muhtemelen daha az faiz indirimi gösterecek. Dolayısıyla bunlar da altının cazibesini etkileyecek.

Dolar güçleniyor ve Fed Toplantısı yaklaşıyor ve altın fiyatları düşüyor

Salı günü, ABD dolarının güçlenmesiyle altın fiyatları düştü. Yatırımcılar, önemli bir ABD enflasyon raporu ve Federal Reserve’in faiz oranı tahminleri öncesinde kendilerini konumlandırıyor. DXY’nin yükselişi, altınlar aralarındaki ters ilişkiyi yansıtıyor. Böylece, altını diğer para birimleri sahipleri için daha pahalı hale getiriyor. Kriptokoin.com’dan talip ettiğiniz üzere altın fiyatları, geçtiğimiz Cuma günü sert satışlara tanık oldu. Bunun ardından düşüş eğilimini sürdürerek baskı altında kalmaya devam ediyor. Parlak metal şu anda 50 günlük hareketli ortalamasının altında işlem görüyor. Bu da orta vadede zayıflığa işaret ediyor. Piyasa analisti James Hyerczyk, altın için şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın 2.277,34 dolardaki destek seviyesine yaklaşıyor. Yaklaşan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) raporu beklenenden daha yüksek enflasyon gösterirse, Fed’in faiz indirimlerini erteleme olasılığı altın fiyatlarını bu seviyenin altına itebilir. Ayrıca, Fed’in nokta grafiği bu yıl çok az faiz indirimi olacağını ya da hiç olmayacağını gösterirse, altın ilave aşağı yönlü baskıyla karşılaşabilir.

Federal Reserve Toplantısı ve öngörüler

Fed’in Haziran ayı toplantısı Salı günü başlayacak. Ardından Fed, politika kararının Çarşamba günü açıklayacak. Piyasalar Fed’in faiz oranlarını değiştirmemesini bekliyor. Bununla birlikte, ekonomik projeksiyonların devam eden enflasyon nedeniyle daha önce beklenenden daha az faiz indirimi göstermesi bekleniyor. Yüksek faiz oranları nedeniyle yatırımcılar tahvil ve diğer getirili yatırımları tercih ediyor. Dolayısıyla bu da altın gibi getirisi olmayan varlıkların cazibesini azaltıyor.

Yatırımcılar Fed’in politika kararını ve önemli ekonomik verileri beklerken ABD Hazine getirileri Salı günü düştü. 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi dört baz puan düşerek %4,4256 oldu. Ayrıca, 2 yıllık Hazine tahvilinin getirisi %4,8488’e geriledi. Yatırımcılar, gelecekteki politika hamleleri hakkında herhangi bir ipucu için Fed’in rehberliğini yakından izliyor.

Altın fiyatları tahmini: Ayı görünümü hakim

Piyasa analisti James Hyerczyk, altının teknik resmini değerlendiriyor. ABD dolarının mevcut gücü, yaklaşan TÜFE raporu ve Fed’in faiz oranlarına ilişkin beklenen tutumu göz önüne alındığında, altın için kısa vadeli görünüm düşüş eğilimini koruyor. Enflasyon verileri ve Fed projeksiyonları faiz indirimlerinin ertelenmesini desteklerse, altın fiyatlarının 2.277,34 dolarlık kilit destek seviyesinin altına inmesi muhtemel. Bu yüzden yatırımcıların tetikte olmasında fayda var. Ayrıca, altın piyasasını etkileyecek bu gelişmeleri yakından izlemeleri gerekiyor.

Altın fiyatları günlük grafik

Altının ara trendi, 29 Şubat’tan bu yana destek ve yön sağladıktan sonra düzleşme belirtileri gösteren 50 günlük hareketli ortalama tarafından kontrol edilmeye devam ediyor. Bu da 2.344,03 doları bugün izlenmesi gereken kilit seviye haline getiriyor. 50-günlük MA’nın altına doğru sürekli bir hareket satıcıların varlığına işaret edecektir. Bu yeterli aşağı yönlü momentum yaratırsa, satışın muhtemelen 2.277,34 dolardaki son salınım tabanına kadar uzanması mümkün. Bu, aşağı yönde bir hızlanma için potansiyel bir tetikleme noktasıdır. Eğer devam gelirse bir sonraki dip hedefi 2.146,15 dolar olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir