Apple’ın Yapay Zekâ Özellikleri Avrupa Birliği’ndeki Kullanıcılara Gelmeyecek: İyi de Neden?

Apple, geçtiğimiz haftalarda düzenlenen WWDC 2024 kapsamında iPhone, iPad ve Mac cihazlarına “Apple Intelligence” ismi altında yapay zekâ özellikleri getireceğini duyurmuştu. Siri başta olmak üzere tüm cihazlarda dev değişiklikler yapacak Apple Intelligence’ın sonbahar aylarında belli modeller için çıkması bekleniyordu.

Ancak bugün gelen haberler, yapay zekâ özelliklerinin herkes için çıkış yapmayacağını gösterdi. Bloomberg’ün aktardığına göre Apple Intelligence, Avrupa Birliği’ne en azından bir süreliğine gelmeyecek.

Apple Intelligence, Dijital Piyasalar Yasası nedeniyle bu yıl AB ülkelerine gelmeyecek

Teknoloji devi; Apple Intelligence, iPhone yansıtma ve SharePlay ekran paylaşma özelliklerinin bu yıl içinde Avrupa Birliği ülkelerine gelmeyeceğini ifade etti. Bu da Almanya’dan İspanya’ya, Fransa’dan Yunanistan’a kadar 27 üye ülkeden milyonlarca insanın yapay zekâ özelliklerine ulaşamayacağı anlamına geliyor.

Kararın nedeni AB’nin Dijital Piyasalar Yasası (DMA) nedeniyle düzenleyicilerin oluşturduğu endişeler. Apple, DMA’nın kullanıcı gizliliği gerekliliklerinin yapay zekâ özellikleri konusunda onu zorlayabileceğini düşünmüş. Bu nedenle de özellikleri tümden getirmemeye karar vermiş. DMA, üçüncü taraf hizmetlere izin vermeden rekabete kadar teknoloji devlerine birçok zorunluluk getiriyordu.

Tabii ki şunu da hatırlatmak gerekiyor. Apple Intelligence, normalde en başta sadece Amerikan İngilizcesinde çıkış yapacaktı. Yani karar, çoğu AB ülkesi için çok büyük etkiye sahip olmayabilir. Ancak önemli olan kısım, önümüzdeki yıl ne olacağı. Apple şimdilik sadece “bu yıl getirmeyeceğini” belirtmiş. 2025’te ne olacağını bekleyip göreceğiz.

Apple Intelligence nasıl özellikler sunacak?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir