Cinsel Saldırı Davasında Doktora Yanıt: İnsanların Psikolojik Sorunları Olabilir, Ancak Organlarının Yerini Bilebiliyorlar

Antalya’da 7 kadın hasta, Uzman Doktor Ahmet Taner Cantimur’un cinsel saldırısına uğradığını iddia etti. Kepez Devlet Hastanesi’nde gastroenterolog olarak görev yapan Cantimur, suçlamaları reddederek İBS hastalarının algı bozukluğu yaşadığını savundu. Dava süreci devam ederken mağdurların ifadeleri dinleniyor.

Antalya’da, bağırsak ve mide rahatsızlıkları nedeniyle hastaneye başvuran T.A. adlı kadın, Kepez Devlet Hastanesi’nde görevli gastroenterolog Dr. Ahmet Taner Cantimur’un kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu iddia etti. T.A., muayene sırasında yaşananları önce hastane yönetimine, ardından Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirdi. Savcılık, durumu Sağlık Bakanlığı’na ileterek soruşturma başlattı. Soruşturma sonucunda, Cantimur’un 2018’de F.K., 2019’da S.U. ve D.B., 2021’de D.D., 2023’te T.A., F.D. ve N.S.’ye muayene sırasında cinsel saldırıda bulunduğu tespit edildi. Cantimur, 15 Mart’ta çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

NİTELİKLİ CİNSEL SALDIRIDAN YARGILANIYOR

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameyle Cantimur hakkında Antalya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. İddianamede, ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçundan cezalandırılması talep edilen Cantimur’un, pek çok hastasına vajinal muayene yaptığı ve bu eylemi şikayetçi T.A.’ya birden fazla kez uyguladığı belirtildi. Ayrıca, şikayetçiler D.B., N.S. ve S.U.’ya yönelik de cinsel saldırı eylemlerinde bulunduğu kaydedildi.

SANIK İLK KEZ HAKİM KARŞISINDA

Antalya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya, şikayetçiler F.D., F.K., T.A., D.B., N.S. ve S.U. katıldı. Hakim karşısında ilk savunmasını yapan Ahmet Taner Cantimur, 33 yıllık hekim olduğunu, 10 yılını gastroenteroloji alanında geçirdiğini ve görev sırasında yanına kadın hemşire verilmediğini söyledi. Cantimur, tüm suçlamaları reddederek, şikayetçi olan hastaların huzursuz bağırsak sendromu (İBS) hastası olduğunu belirtti.

‘İBS PSİKOLOJİK BİR RAHATSIZLIKTIR’

Cantimur, Kepez Devlet Hastanesi’nde göreve başladığında hastanenin yeni kurulmuş olması nedeniyle hastane yönetiminin kendisine hemşire tahsis etmediğini iddia etti. İBS hastalarının teşhisinin zor olduğunu ve agresif muayene gerektirdiğini savunan Cantimur, muayene sırasında hemşire olmadığı için hastalara rektal muayene komutlarını kendisinin verdiğini belirtti. Cantimur, “İBS, tedavisi kesin olmayan, ömür boyu sürecek psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu hastaların en önemli özelliği algı ve davranış bozukluğudur. T.A. isimli hastayı ilk geldiğinde ve son geldiğinde muayene ettim. Patoloji sonuçları normaldi. Buna rağmen ‘İyileşmedim’ deyince kendisini hastanemizdeki psikolog Ayşe Hanım’a yönlendirdim” dedi.

‘SİNİRLENDİĞİ İÇİN YAPTIĞINI DÜŞÜNÜYORUM’

Cantimur, şikayetçiler arasında yer alan D.B.’nin sağlık şikayetinin farklı olduğunu söyleyerek, “Hasta karın ağrısıyla geldi. Karnının sağ üst tarafını gösteriyordu. Arka tarafa geçtik, karın muayenesine baktık. Safra kesesi ve apandistine bakacaktım. Hasta bir anda fırladı, bağırarak çıktı. Hastalarım içeri girdi. Kadın dışarıda da huzursuzdu. Bütün bunları, bir şey olmadığını söylediğim için yaptığını düşünüyorum. D.B.’ye ‘Dövmen ne kadar güzelmiş’ diye bir şey söylemedim. Beraatimi talep ediyorum” dedi.

‘ALGISAL SORUNDUR’

Mahkeme heyeti şikayetçi F.K.’nın beyanlarını okuduktan sonra Cantimur, İBS için vajinal muayenenin gereksiz olduğunu belirterek, “Hastada tümör tespit etseydim durum farklı olabilirdi” dedi. Şikayetçi F.D.’nin beyanlarının okunmasının ardından Cantimur, “İBS hastalarının en önemli sorunlarından biri algısal bir sorundur. Bu sadece bağırsakları değil, tüm iç organları ilgilendiren bir sorundur. Rektum içerisinde parmakla muayene yaparken bu hastalar bunu vajinal bir muayene gibi algılayabilir, mevcut psikolojik durumlarından dolayı. İBS muayenesi agresif bir muayenedir. Hastalara ıkınmaları, serbest bırakmaları gibi komutlar verilir. Şikayetçi beyanlarında belirtildiği gibi hastaları soymadım. Kendileri üstlerini çıkartmıştır” dedi.

Duruşmada dinlenen şikayetçi F.D. ise, “İnsanların psikolojik sorunları olabilir, ancak organlarının yerini bilebiliyorlar” dedi. Mahkeme heyeti dosyadaki eksikliklerin giderilmesi, tanıkların dinlenmesi için duruşmayı erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir